Історія справи
Постанова ВГСУ від 22.10.2015 року у справі №918/395/15
ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2015 року Справа № 918/395/15
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддіУдовиченка О.С.,суддів:Погребняка В.Я., Поліщука В.Ю. (доповідач),розглянувши касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України",на постановуРівненського апеляційного господарського суду від 5 серпня 2015 року,та постановуГосподарського суду Рівненської області від 26 травня 2015 року,у справі№ 918/395/15,за заявоюКомунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (м. Рівне),провизнання банкрутом,- за участю представників:від ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України": Юзвенко В.Г. - представник (довіреність від 15.06.2015 року);представники інших учасників судового провадження не з'явились; в с т а н о в и в :
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 19.05.2015 року порушено справу № 918/395/15 про банкрутство Комунального підприємства "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради (далі за текстом - КП "Теплотранссервіс"); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, інше.
Постановою Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 року у справі № 918/395/15 (суддя - Заголдна Я.В.) визнано банкрутом КП "Теплотранссервіс"; відкрито ліквідаційну процедуру; призначено ліквідатором Голову ліквідаційної комісії КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради Франка О.П., інше.
Постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 року у справі № 918/395/15 (головуючий суддя - Юрчук М.І., судді: Демидюк О.О., Крейбух О.Г.) апеляційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" (далі за текстом - ДК "Газ України") залишено без задоволення; постанову Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 року у справі № 918/395/15 залишено без змін. При цьому, господарський суд апеляційної інстанції вказав, що не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування спірної постанови.
Не погоджуючись з прийнятими господарськими судами першої та апеляційної інстанцій постановами, ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" звернулась з касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 року та постанову Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 року у справі № 918/395/15; справу направити на новий розгляд до місцевого господарського суду. При цьому, скаржник посилається на порушення господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, зокрема, ст. ст. 40, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 34, 43 ГПК України.
Ухвалою Вищого господарського суду України 09.10.2015 року, згідно зі ст. 1114 ГПК України, касаційну скаргу ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" прийнято до провадження та призначено її до розгляду у судовому засіданні за участю уповноважених представників учасників судового провадження.
В судовому засіданні касаційної інстанції представник ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" подану касаційну скаргу підтримав за наведених у ній підстав, просив її задовольнити, скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 року та постанову Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 року у справі № 918/395/15; справу направити на новий розгляд до місцевого господарського суду.
Інші учасники касаційного провадження уповноважених представників в судове засідання касаційної інстанції не направили, хоча про дату, час та місце розгляду касаційної скарги були повідомлені належним чином. Враховуючи, що учасників судового провадження було повідомлено про те, що не з'явлення їх представників в судове засідання касаційної інстанції не тягне за собою відкладення розгляду справи, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про можливість розгляду касаційної скарги за відсутності в судовому засіданні уповноважених представників учасників касаційного провадження, які не з'явились.
Заслухавши доповідь судді Поліщука В.Ю., обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши наявні матеріали справи, проаналізувавши застосування господарськими судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Господарськими судами першої та апеляційної інстанцій під час розгляду справи встановлено наступне.
У квітні 2015 року КП "Теплотранссервіс" звернулось до Господарського суду Рівненської області із заявою про визнання підприємства банкрутом, в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", посилаючись, при цьому, на виявлення під час ліквідаційної процедури кредиторської заборгованості, активи для погашення якої відсутні. У поданій заяві КП "Теплотранссервіс" також просило призначити ліквідатором - Голову Ліквідаційної комісії Франко О.П.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 23.04.2015 року у справі № 918/395/15 заяву КП "Теплотранссервіс" про визнання його банкрутом прийнято до розгляду.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 19.05.2015 року порушено провадження у справі № 918/395/15 про банкрутство КП "Теплотранссервіс", в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника.
Місцевим та апеляційним господарським судом під час розгляду поданої КП "Теплотранссервіс" заяви встановлено, що 15.05.2014 року Рівненською міською радою було прийнято Рішення № 4062 про припинення КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради шляхом ліквідації, призначення Головою Ліквідаційної комісії Франка О.П., встановлено термін для заявлення вимог кредиторів - два місяці з дня публікації повідомлення про ліквідацію КП "Теплотранссервіс".
КП "Теплотранссервіс" звернулось до державного реєстратора для здійснення реєстраційної дії по внесенню відомостей про прийняття рішення засновників щодо припинення юридичної особи, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, в якій містяться дані про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи КП "Теплотранссервіс".
Повідомлення про припинення діяльності КП "Теплотранссервіс" шляхом ліквідації було опубліковане в офіційному спеціалізованому друкованому засобі масової інформації - Бюлетені державної реєстрації № 284(14) 2014 рік.
З метою виявлення наявного на підприємстві майна, грошових коштів, ліквідаційною комісією було проведено інвентаризацію майна та товарно-матеріальних цінностей, інвентаризацію розрахунків з дебіторами та кредиторами, інвентаризаційний опис необоротних активів, інвентаризаційний опис запасів, вжито заходів по стягненню дебіторської заборгованості на користь підприємства-боржника, за рахунок якої погашено заборгованість з виплати заробітної плати працівникам підприємства; складено проміжний ліквідаційний баланс КП "Теплотранссервіс" станом на 01.04.2015 року.
За наслідками проведеної роботи було встановлено, що активів КП "Теплотранссервіс" недостатньо для погашення кредиторської заборгованості, у зв'язку з чим прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство.
Встановивши наведені вище обставини, місцевий господарський суд, з яким погодився господарський суд апеляційної інстанції, дійшов висновку про наявність передбачених ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом підстав" для визнання КП "Теплотранссервіс" банкрутом та призначення ліквідатором боржника Голову ліквідаційної комісії КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради Франка О.П.
Не погоджуючись з такими висновками господарських судів першої та апеляційної інстанцій, ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" звернулась з касаційною скаргою, у якій, посилаючись на порушення господарськими судами попередніх інстанцій, зокрема, ст. ст. 40, 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. ст. 34, 43 ГПК України, просить скасувати постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 05.08.2015 року та постанову Господарського суду Рівненської області від 26.05.2015 року у справі № 918/395/15; справу направити на новий розгляд до місцевого господарського суду.
Задовольняючи подану ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" касаційну скаргу колегія суддів касаційної інстанції виходить з наступного.
Господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (ст. 41 ГПК України).
Згідно зі ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", якщо вартості майна боржника - юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така юридична особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У разі виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язаний звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи. Обов'язковою умовою звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство є дотримання боржником порядку ліквідації юридичної особи відповідно до законодавства України. За результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Вирішення питання щодо визнання боржника банкрутом здійснюється в судовому засіданні, що проводиться не пізніше чотирнадцяти днів після порушення провадження у справі в загальному порядку, визначеному цим Законом.
Такий порядок передбачений нормами ч. 3 ст. 110, ст. 111 ЦК України, а також нормами ст. 60 ГК України, норми яких містять загальні положення про ліквідацію юридичної особи (суб'єкта господарювання).
Особлива процедура, що передбачена ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (банкрутство боржника, що ліквідується власником), випливає з процедури добровільної ліквідації юридичної особи, тобто ліквідації юридичної особи за рішенням її учасників (власників) або органу, уповноваженого на це установчими документами.
У зв'язку з цим необхідними передумовами для звернення із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство боржника в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є дотримання вимог цивільного та господарського законодавства щодо добровільної ліквідації юридичної особи.
Такі передумови полягають у наступному:
Прийняття рішення власником майна (або органом, уповноваженим управляти майном) боржника про звернення боржника до господарського суду із заявою. Проведення аналізу активів боржника у вигляді проведення інвентаризації наявного майна (у тому числі переданого у заставу майна), його належної оцінки та оцінки грошових коштів на рахунках боржника. Аналіз пасивів боржника шляхом публікації оголошення згідно з вимогами ч.ч. 2, 5 ст. 105 ЦК України, а також повідомлення явних кредиторів персонально у письмовій формі про ліквідацію юридичної особи боржника (ч. 3 ст. 60 ГК України) з метою виявлення кредиторів та встановлення повного обсягу кредиторської заборгованості, у тому числі по податках, зборах (обов'язкових платежах). Проведення аналізу активів та пасивів боржника є підставою складення проміжного ліквідаційного балансу, який додається до заяви боржника відповідно до п. 3 ст. 11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Повідомлення органу державної податкової служби про ліквідацію підприємства - ч. 7 ст. 111 ЦК України та ч. 3 ст. 60 ГК України.
Дотримання визначених вимог та сукупність вказаних дій із доданням доказів їх проведення є підставою для звернення ліквідатора (ліквідаційної комісії) із заявою про порушення справи про банкрутство в порядку ст. 95 вказаного Закону та складає предмет спору у справі про банкрутство за особливою процедурою, що порушується в порядку норм означеної статті.
При цьому, колегія суддів зауважує, що необхідною та обов'язковою передумовою порушення провадження у справі про банкрутство в порядку норм ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та визнання боржника банкрутом у встановленому цією статтею порядку є надання належних доказів на підтвердження наявності всіх передумов для порушення провадження, згідно з цією статтею, саме на момент звернення боржника із відповідною заявою.
Колегія суддів касаційної інстанції відзначає, що господарськими судами попередніх інстанцій не встановлено вчинення КП "Теплотранссервіс" конкретних дій (з датами їх вчинення) на виконання вказаних вище вимог ЦК України та ГК України щодо прийнятого Рівненською міською радою Рішення № 4062 від 15.05.2015 року про припинення КП "Теплотранссервіс" Рівненської міської ради шляхом ліквідації, з наданням оцінки в т.ч. тривалості перебігу строку від дати прийняття міською радою цього рішення (15.05.2014 року) до 22.04.2015 року (дати звернення КП "Теплотранссервіс" із заявою про порушення справи про банкрутство).
Крім того, місцевим та апеляційним господарськими судами не встановлено, які саме кредитори та з якими вимогами звернулись до КП "Теплотранссервіс" після публікації оголошення про ліквідацію цього підприємства, а також результати проведеної КП "Теплотранссервіс" інвентаризації, що у будь-якому разі унеможливлює здійснення висновку про перевищення пасивів боржника над його активами.
За таких підстав, висновок господарських судів першої та апеляційної інстанцій про визнання КП "Теплотранссервіс" банкрутом в порядку ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" є таким, що зроблений без встановлення обов'язкових передумов та обставин (підтверджених відповідними належними та допустимими доказами), за яких, відповідно до чинного законодавства порушується та здійснюється провадження у справі про банкрутство в порядку норм вказаної статті, у зв'язку з чим оскаржувані судові рішення мають бути скасовані з направленням справи на новий розгляд до місцевого господарського суду.
При цьому, зважаючи на призначення оскаржуваними судовими рішеннями ліквідатором КП "Теплотранссервіс" Голови Ліквідаційної комісії Франко О.П., вимоги та обґрунтування поданої ДК "Газ України" НАК "Нафтогаз України" касаційної скарги, колегія суддів касаційної інстанції зауважує, що, згідно з ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за результатами розгляду заяви про порушення справи про банкрутство юридичної особи, майна якої недостатньо для задоволення вимог кредиторів, господарський суд визнає боржника, який ліквідується, банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру, призначає ліквідатора в порядку, встановленому цим Законом для призначення розпорядника майна. Обов'язки ліквідатора можуть бути покладені на голову ліквідаційної комісії (ліквідатора) незалежно від наявності у нього статусу арбітражного керуючого. Призначення розпорядника майна врегульовано ст. 114 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" і ця процедура яка не має винятків щодо порядку відбору кандидатів у ліквідатори підприємств, що ліквідуються власниками, за особливостями провадження, передбаченими ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Однак, як вбачається з встановлених господарськими судами першої та апеляційної інстанцій обставин, при вирішенні питання щодо призначення ліквідатора КП "Телотранссервіс" зазначені вимоги (ч. 2 ст. 95 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом") дотримано не було. Відтак, з метою дотримання приписів чинного законодавства, місцевому господарському суду в подальшому належить усунути зазначене порушення.
Керуючись ст. ст. 1115, 1117, 1119 - 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Касаційну скаргу Дочірньої компанії "Газ України" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" задовольнити.
2. Постанову Рівненського апеляційного господарського суду від 5 серпня 2015 року та постанову Господарського суду Рівненської області від 26 травня 2015 року у справі № 918/395/15 скасувати.
3. Справу № 918/395/15 передати на новий розгляд до Господарського суду Рівненської області.
Головуючий суддяО.С. Удовиченко судді:В.Я. Погребняк В.Ю. Поліщук